Z TRZCIELA DO PERU – SPOTKANIE Z BYŁYM MIESZKAŃCEM TRZCIELA, PODRÓŻNIKIEM I PISARZEM MIROSŁAWEM RAJTEREM.

Nasza biblioteka miała przyjemność gościć swojego czytelnika i mieszkańca naszego miasta, Mirosława Rajtera, który obecnie mieszka w Peru. Chęć poznania Ameryki Południowej wzbudziła w gościu w młodości książka Arkadego Fiedlera „Ryby śpiewają w Ukajali”.  Będąc już dorosłym człowiekiem, postanowił spełnić swoje marzenie i wyjechał zwiedzić Peru. Mieszka tam już 18 lat. W tym ciekawym kraju, bogatym w różne  surowce, i z ogromną historią, znaną i  cały czas odkrywaną, stał się podróżnikiem, pisarzem, twórcą filmów podróżniczo – historycznych i biznesmenem. Na spotkaniu poznaliśmy różnice między życiem w Limie, obecnej stolicy Peru i w pięknym, położonym w Andach, Cuzco – byłą stolicą Inków. Cuzco  to centrum historii i kultury Inków, główne miejsce odwiedzin archeologów i turystów. W Peru  cały czas  w różnych miejscach dokonywane są nowe odkrycia archeologiczne. Polacy od dawna biorą czynny udział w życiu tego  kraju. Polscy inżynierowie  w dużej mierze przyczynili się do powstania  peruwiańskich kolei. W Peru cały czas są prowadzone projekty archeologiczne polskich naukowców. Mirosław Rajter aktywnie uczestniczy w tych projektach i dzięki temu mógł przekazać nam swoją ogromną wiedzę na temat tego obfitującego w złoża i uprawy kraju. Spotkanie z podróżnikiem cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Trzciela, którzy mieli do gościa wiele pytań. Bardzo dziękujemy mu za pamięć o nas.

WF