560 LAT PRAW MIEJSKICH TRZCIELA – SPOTKANIE Z MARCELIM TURECZKIEM

Nasze miasto Trzciel obchodzi w tym roku 560 lat uzyskania praw miejskich, w związku z tym w naszej bibliotece 26 września 2018 r. odbyło się spotkanie z historykiem Marcelim Tureczkiem . Mieszkańcy Trzciela mieli okazję poznać historię naszego miasta od czasów średniowiecza do czasów współczesnych.  Trzciel zachował do dziś swoją architekturę dwumiasta, czyli posiada dwa piękne rynki. Z tego faktu miasto można zaliczyć jako perełkę na ziemiach zachodnich. Nasze miasto do czasów rozbiorów było miastem prywatnym, gdzie rolę sądu i wszelkich roszczeń rozstrzygał właściciel Trzciela. Poznaliśmy losy mieszkańców naszego miasta, różnych wyznań na przestrzeni wieków i zawieruch wojennych. Pan Marceli Tureczek przedstawił nam dawne zwyczaje mieszkańców Trzciela, z czego się utrzymywali i jak żyli na przestrzeni lat. Zaproszeni goście uzyskali odpowiedzi na zadane pytania dotyczące dawnej historii Trzciela.