100 rocznica Niepodległości Polski – spotkanie z Wiolettą Piasecką!

Z okazji 100 rocznicy Niepodległości Polski, gościem w naszej Bibliotece w Trzcielu i Filii Brójce była Wioletta Piasecka, autorka serii: „Opowieści patriotyczne”. W tej serii ukazały się takie pozycje jak: „Ignaś” i „Faustynka”.

Pierwsza książka przedstawia nam życie i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego. Ignaś, jako dziecko miał dwa marzenia: zostać kimś ważnym w życiu i zrobić coś dla Polski. Poprzez ciężką i wytrwałą pracę zrealizował to, co sobie wymarzył. Polska w tym czasie była pod trzema zaborami. W każdym kraju, w którym dawał koncerty, jako już bardzo znany pianista spotykał się z głowami państw i zjednywał naszej ojczyźnie sojuszników, którzy kiedy nadszedł odpowiedni czas, wsparli nasz kraj uznając jego granice. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromna praca i oddanie naszego wspaniałego patrioty Ignacego Paderewskiego. Większość swojego majątku przeznaczył na odzyskanie niepodległości przez Polskę i jej odbudowę po 123 latach niewoli.

Druga książka opowiada o polskiej dziewczynce Faustynce, która mieszka z rodzicami na Syberii, gdzie trafiło wiele polskich rodzin na zesłanie, wygnanych tam przez zaborcę rosyjskiego. Ojciec codziennie opowiada córce o ojczyźnie. Bohaterka marzy, żeby móc mówić, pisać w ojczystym języku polskim i wrócić do Polski, której wówczas nie było na mapach. Za takie marzenia groziło więzienie.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jaki los spotkał Faustynkę i Ignasia przeczytajcie te bardzo ciekawe opowiadania. Książki można wypożyczyć w naszej Bibliotece.

Dzieci na spotkaniu wzięły również aktywny udział w spektaklu lalkowym, który bardzo ich rozbawił.

Chłopców spotkała wielka przyjemność, ponieważ Pani Wioletta Piasecka zrobiła im konkurs ze znajomości piłki nożnej. Okazało się, że wiadomości małych piłkarzy przeszły wszelkie oczekiwania.

Na koniec spotkania dzieci zadawały pytania naszemu gościowi oraz zakupiły książki autorki wraz z autografami.