Wspólny panel dyskusyjny DKK z Kargowej i Trzciela z pisarką Zofią Makosą w ramach współpracy Regionu Kozła.

27 czerwca br. Dyskusyjny Klub książki z Trzciela spotkał się z Dyskusyjnym Klubem Książki z Kargowej na panelu dyskusyjnym z pisarką Zofią Mąkosą w Kargowej i Chwalimiu. Przedmiotem spotkania był drugi tom cyklu „Wendyjska winnica” – Winne miasto”.
Zofia Mąkosa jest laureatką Lubuskiego Wawrzyna Literackiego 2017 za pierwszy tom „Wendyjska winnica” – „ Cierpkie grona”. W drugiej części poznajemy dalsze losy Matyldy Neumann, córki Marty, bohaterki pierwszego tomu. Poznajemy również historię Zielonej Góry w latach 1945 – 1947, a więc wędrówkę ludzi, ich ucieczki i przyjazdy na Ziemie Odzyskane. Widzimy jak rodzi się komunizm w Polsce, który powoli i podstępnie ubezwłasnowolnia ludzi, jak wcześniej robił to faszyzm w Niemczech. Praktycznie jedna niewola jest zastąpiona inną formą zniewolenia, która trwać będzie bardzo długo.
Śledzimy koleje losu młodej Matyldy, która doświadcza najgorszych okrucieństw wojny. Straciła dom, rodziców, nie jest ani Niemką ani Polką, pochodzi ze słowiańskiego ludu Wendów. Pomimo piekła, którego doświadczyła, znajduje siły żeby zacząć życie od nowa, w ciężkich niesprzyjających obcym warunkach.
Autorka inspirując się wspomnieniami mieszkańców i dokumentami archiwalnymi, w sposób rzetelny opisała, jak żyło się w Zielonej Górze po wojnie, jak wyglądał dzień powszedni zwykłego mieszkańca.
W tym cyklu poznajemy piękne zwyczaje i tradycje oraz ich kultywowanie. A dotyczy to ludności miejscowej i wendyjskiej przed II wojną światową oraz i społeczności polskiej po wojnie . W dzisiejszych czasach powracamy do czczenia najstarszych tradycji, które są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego naszego społeczeństwa.
Mieliśmy okazję usłyszeć od Pani Zofii Mąkosy genezę powstania 2 tomów „Wendyjskiej winnicy”. Pisarka w przepięknym stylu opisała trudną historię naszego regionu. Uczestnicy panelu mieli wiele pytań dotyczących historii Ziemi Lubuskiej. W drugiej części spotkania odbyliśmy wędrówkę po miejscach, w których toczy się akcja książek. Poznaliśmy historię i zwiedziliśmy piękne zakątki Kargowej i Chwalimia. Widzieliśmy pola i jezioro, które były bliskie głównym bohaterkom powieści Marcie i Matyldzie. Na koniec spotkania klubowiczki DKK otrzymały autografy autorki. Z niecierpliwością czekamy na trzeci tom „Wendyjskiej winnicy”.
Dziękujemy – Pani Zofii Mąkosie za wspaniałe spotkanie, które pozwoliło nam jeszcze raz poczuć atmosferę „Cierpkich gron” i „ Winnego miasta” i naszym koleżankom z Gminnej Biblioteki Publicznej z Kargowej za przygotowanie spotkania oraz poznanie nowych koleżanek z DKK z Kargowej. Dziękujemy Państwu Elżbiecie i Aleksandrowi Żukowskim za przygotowanie dla nas wspaniałego ogniska .
Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych w Trzcielu w dniu 5 września 2019 r. o godz. 16.00, omawiana będzie książka Joanny Kruszewskiej „Wszystko się zaczyna”.