25 września 2019 roku w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Michałem Szulimem podróżnikiem, muzykiem, autorem tekstów zespołu Plateau, wokalistą, gitarzystą, autorem piszącym również teksty dla innych piosenkarzy. Prowadzi blog o swoich podróżach, pisze felietony, jest twórcą audycji radiowej „Miejsce za miejscem”, wydał książkę pod tym samym tytułem, pisze o swoich podróżach, które są jego pasją. Możemy go usłyszeć w Radiu dla Ciebie i w telewizji śniadaniowej TVP. Na spotkanie z podróżnikiem przybyli „Trzcielscy Seniorzy”, członkowie DKK dla dorosłych i czytelnicy naszej biblioteki.
Tematem spotkania z gościem był Izrael i Jordania są to dwa kraje o różnych kulturach graniczące ze sobą. Państwo Izrael powstało w 1947 roku dzieląc Palestynę na Izrael i Autonomię Palestyńską. Nowe państwo żydowskie ma wielkość naszego województwa wielkopolskiego i ma dostęp do Morza Śródziemnego oraz do Morza Czerwonego. Obowiązuje tam język hebrajski i arabski, stolicą jest Jerozolima i jako taka nie jest uznana przez wszystkie państwa, jako stolica. Naród żydowski po XI wieku został rozproszony po całym świecie. Na terenie Palestyny zaczął osiadać w dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku i podczas II wojny światowej. Cały czas na terenach tych trawa konflikt Izraela z Autonomią Palestyńską, dochodzi do przemocy z obu stron i dlatego być może Izrael ma najlepszy kontrwywiad na świecie: Mosad. Wyznaniem dominującym w Izraelu jest judaizm i wiele jego odłamów, ale jest również religia ormiańska, islamska, chrześcijańska. Od piątku, przed zachodem słońca zaczyna się największe święto żydowskie i trwa do soboty wieczór, jest to szabat. Zapalane są świece szabasowe, kuchnia musi być koszerna, je się 4 dania. Na ulicach miast Izraela widzimy modlących się Żydów ortodoksyjnych, którzy są charakterystycznie ubrani i widać ich pod Ścianą Płaczu. Ortodoksyjni Żydzi nie pracują, nie mają obowiązku służby wojskowej tylko się modlą i są finansowani przez państwo. Z roku na rok zwiększa się liczba członków tego wyznania. W takiej społeczności mężczyzna nie może pochwalić kobiety za urodę, śpiew, a kobiety mają ogolone głowy i chodzą w perukach całe życie.
Kuchnia izraelska musi być koszerna, potrawy mają certyfikat, jest zakaz spożywania mięsa wieprzowego, krabów, węgorzy, nie można równocześnie spożywać mleka i mięsa. Krowy muszą być zabite zgodnie z religią judaizmu. Narodowa potrawa żydowska toczulent, jest to gulasz wołowy z wołowiny, fasoli, ciecierzycy, kaszy jaglanej lub jęczmiennej i jajek. Jeżeli chodzi o słodycze muszą w nich być bakalie i miód.
Zwiedzanie Izraela należy rozpocząć od Jerozolimy. W starej części tego miasta mamy cztery dzielnice: muzułmańską, chrześcijańską, żydowską i ormiańską. Możemy podziwiać Bazylikę Grobu Świętego, gdzie ukrzyżowano Pana Jezusa i stacje Drogi Krzyżowej, Ścianę Płaczu, XII -wieczną katedrę św. Jakuba. Niedaleko od murów Jerozolimy jest Góra Oliwna tam pojmano Jezusa i tam została pochowana Maryja. Natomiast w mieście tym symbolem islamu jest Kopuła na Skale, pod nią ma się znajdować Arka Przymierza i jest to miejsce, gdzie Abraham chciał złożyć w ofierze Izaaka.
Betlejem, miejsce, gdzie przyszedł na świat Jezus znajduje się na terenie Autonomii Palestyńskiej, 20 minut drogi od centrum Jerozolimy. Palestyńczycy kontrolują wszystkich tak dokładnie, jak na lotnisku. Znajduje się tam Bazylika Narodzenia Pańskiego.
Nowoczesnym miastem izraelskim jest Tel Awiw, który ma tyle lat co nasza Gdynia, ludność żyje tam według nowoczesnych zasad. Na ulicach jest bardzo mało ortodoksyjnych Żydów, młode miasto ma 400 tys. mieszkańców. Kolejnym pięknym zakątkiem z bardzo bogatą historią jest port Jafa, szczególnie starsza część miasta z piękną starówką i pięknymi uliczkami z dawnych czasów. Na terenie Izraela jest pustynia Negew, na której znajdują się gospodarstwa rolne zwane kibucuoraz piękny Czerwony Kanion. Znanym kurortem jest Ejlat, który jest położony nad Morzem Śródziemnym na granicy z Egiptem. Cały rok świeci tam słońce.Do atrakcji należy duża ilość hoteli, lotnisko, długa plaża, rafa koralowa i zatoka, gdzie pływają delfiny.
Jordania jest to kraj graniczący z Izraelem, religią obowiązującą tam jest islam, językiem urzędowym jest arabski. Religia islamska wymaga, żeby się modlić 5 razy dziennie i trzeba być zwróconym w kierunku Mekki. W czasie postu – ramadanu nie można publicznie jeść ani napić się wody. Raz w życiu należy odbyć pielgrzymkę do Mekki, pielgrzym musi dać jałmużnę biednemu.Obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia tytoniu. Tam również obowiązuje zakaz spożywania wieprzowiny. Ulubionymi potrawami są: kebab,chleb pita, hummus, falafele, oliwa z oliwek, kuszami i bardzo dużo kiszonek z rzepy i ogórków. Ulubione napoje to bardzo słodka herbata i kawa z kardamonem. Pokarm spożywamy tam prawą ręką. Stolicą tego kraj jest Amman, który ma 2,5 mln. mieszkańców. Zwiedzając to miasto odkrywamy pozostałości budowli z VIII wieku i amfiteatr z II wieku, z czasów panowania Rzymian. Kolejną perełką do zwiedzania jest miasto Petra, które powstało w III w. przed naszą erą i zostało wpisane do 7 cudów świata. Jest to miasto wykute w skale, każde miejsce tam ma ogromną wartość historyczną. Opiekę nad tym miastem sprawują rodowici Beduini. Zobaczymy tam rzeźbione w skałach budynki, uliczki i inne budowle. Beduini organizują dla turystów zwiedzanie zabytków nocą i jest to dodatkową atrakcją dla gości. Do Petry prowadzi przepiękny wąwóz wśród skał As-Sik.
Na granicy między Izraelem, a Jordanią jest rzeka Jordan, gdzie Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa. Dzisiaj odbywają się tam chrzty od czwartku do niedzieli, największe tłumy są w soboty. Rzeka Jordan przepływa przez Jezioro Galilejskie, w pobliżu na Górze Oliwnej powstała modlitwa „Ojcze Nasz”. Jordan dopływa do Morza Martwego, które jest tak zasolone, że nikomu nie grozi utonięcie. Po kąpieli tam należy się dokładnie umyć. W Jordanii usługa ta kosztuje 50 zł, dlatego lepiej zrobić to w Izraelu, bo jest dużo taniej.
Bilet do tych dwóch krajów w obie strony można już nabyć za 160,- zł. Warto odwiedzić te przepiękne zakątki świata. Polecamy.