„Sendlerowa w ukryciu” Anna Bikont- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w BPMiG w Trzcielu.

W listopadowy wieczór kolejny raz spotkali się klubowicze DKK dla dorosłych w Trzcielu. W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, tematem dyskusji była książka Anny Bikont „Sendlerowa w ukryciu”. Autorka przedstawia nam postać bohaterskiej Polki Ireny Sendler, która nie bojąc się śmierci uratowała około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci i dorosłych. Powieść ta opiera się na dostępnych dokumentach i relacjach osób uratowanych i współpracujących z naszą bohaterką.

Mamy okazję poznać historię rodziny Ireny Sendler od urodzenia. Będąc młodą kobietą pracującą w Wydziale Zdrowia i Opieki Społecznej w Warszawie przed wojną, dała się poznać, jako osoba, dla, której nie ma rzeczy niemożliwych. Pomagała młodym samotnym kobietom walczyć o alimenty w przypadkach beznadziejnych, w sądach doprowadzając do uzyskania alimentów lub innej pomocy. O taką równość w społeczeństwie walczyła zawsze, już przed wojną. Kiedy wybuchła II wojna światowa, zaczęła bardzo szybko pomagać Żydom, jeszcze zanim powstało getto żydowskie. Odwagą i silną wolą była przykładem dla innych. Po wojnie była również prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa i całkowicie zapomniana. Dzięki uczennicom z USA, które przypomniały jej zasługi, Polska na nowo odkryła swoją patriotkę i bohaterkę. Otrzymała wiele odznaczeń, o które nigdy nie zabiegała, wśród nich jest tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Anna Bikont opisała tragiczne życie Żydów w czasie II wojny światowej. Poznajemy tam bardzo dobrych ludzi niosących pomoc pomimo zagrożenia życia, ale jest też druga strona medalu. Odkrywamy również ludzi, którzy bez skrupułów zdolni są do najgorszych podłości wobec drugiego człowieka.

Jest to ważna publikacja mówiąca o naszej historii, którą polecam.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK dla dorosłych w Trzcielu w dniu 31 stycznia 2019r. o godz. 16.30, omawiana będzie książka Dennis Lehane „Pokochać noc”.