Premiera trzeciego tomu „Wendyjska Winnica” – „Dolina nadziei” Zofii Mąkosy.

Serdecznie informujemy, iż dzisiaj 17 czerwca br. przypada premiera kolejnego, trzeciego tomu cyklu „Wendyjskiej Winnicy” Zofii Mokosy pt. „Dolina nadziei”.

Zofia Mąkosa jest laureatką Lubuskiego Wawrzyna Literackiego 2017 i 2019 za pierwszy tom „Wendyjska winnica” – „ Cierpkie grona”oraz za drugi tom „Wendyjska winnica” – „Winne miasto”. Podczas premiery II tomu mieliśmy niezmierną przyjemność spotkać się z Panią Zofią Mąkosą w Kargowej i Chwalimiu. Wówczas wysłuchaliśmy genezę powstania 2 tomów „Wendyjskiej winnicy”

Śledziliśmy koleje losu młodej Matyldy, która doświadcza najgorszych okrucieństw wojny. Straciła dom, rodziców, nie jest ani Niemką ani Polką, pochodzi ze słowiańskiego ludu Wendów. Pomimo piekła, którego doświadczyła, znajduje siły żeby zacząć życie od nowa, w ciężkich niesprzyjających obcym warunkach. Poznajemy również historię Zielonej Góry w latach 1945 – 1947, a więc wędrówkę ludzi, ich ucieczki i przyjazdy na Ziemie Odzyskane. Autorka inspirując się wspomnieniami mieszkańców i dokumentami archiwalnymi, w sposób rzetelny opisała, jak żyło się w Zielonej Górze po wojnie, jak wyglądał dzień powszedni zwykłego mieszkańca.

Trzecia część „Wendyjska Winnica” – „Dolina nadziei” opisuje dalsze losy Matyldy Neumann, która rezygnuje z walki o ukochanego, opuszcza Zieloną Górę i wyjeżdża do Neuruppin. Tam czeka na nią ciotka Hedwiga i miejsce na sienniku obok kuzynki, Anny. W przeludnionej radzieckiej strefie okupowanych Niemiec brakuje żywności, mieszkań i pracy, ludzie czują niechęć do uchodźców oraz strach przed wszechobecną służbą bezpieczeństwa. Wciąż trwają poszukiwania bliskich zaginionych w czasie wojny. W tych trudnych warunkach ostoją normalności jest rodzina. U boku ciotki Tila próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Są jednak ludzie i sprawy, o których nie uda się jej zapomnieć.

Serdecznie zachęcamy do przeczytania tej pozycji. A samej autorce gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich.

Pragniemy również poinformować, że dzisiaj przewidywane jest spotkanie z autorką w celu składania autografów w księgarni w Kargowej w godz. 14.00 – 16.00 oraz jutro w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze o godz. 18.00.