„Koniec i początek” Manula Kalicka – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w BPMiG w Trzcielu!

W czwartkowe popołudnie 7 czerwca br. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Trzcielu. Przedmiotem dyskusji była książka Manuli Kalickiej „Koniec i początek”. Powieść przedstawia nam losy trzech kobiet, które spotykają się pod koniec II wojny światowej w podwarszawskich Włochach. Dzięki retrospekcjom poznajemy wcześniejsze losy wojenne Ireny, Heleny i Zosi. Każda z nich została w jakiś sposób zraniona poprzez wojnę. Tragedie, które je spotkały mają wpływ na ich dalsze losy powojenne. Pisarka w sposób bardzo przenikliwy przedstawia nam portrety przyjaciółek, które, pomimo, że są sobie obce stworzyły rodzinę. Ich przyjaźń nie raz wystawiona zostaje na różne próby, ale zawsze zwycięża. Autorka wnikliwie obrazuje nam życie naszego społeczeństwa po zakończeniu II wojny światowej. Ludzie potrafią cieszyć się małymi drobiazgami, choć nie mają czasami zupełnie nic, pomimo to wspierają się wzajemnie i sobie pomagają. Po prostu cieszą się tym, że przeżyli wojnę i chcą o niej jak najszybciej zapomnieć. Ważnymi faktami, które poznajemy, jest ciężka praca polskich naukowców o odzyskanie naszych dóbr kulturalnych. W tym wypadku chodzi o polskie książki, które wpierw zostały zrabowane przez Niemców, a potem były niszczone przez Armię Czerwoną. W tej historii zostały przedstawione prawdziwe zdarzenia, bohaterom zmieniono nazwiska. Pojawiło się również wiele ciekawych i wielobarwnych postaci fikcyjnych, które pokazują nam przekrój całego społeczeństwa wojennego i powojennego.

Pomimo odzyskania przez Polskę niepodległości ludzie szybko przekonują się, jakie jest prawdziwe oblicze nowej władzy. Działania UB i NKWD szybko wywołują u ludzi strach i przerażenie, wiele osób szuka ratunku na zachodzie Polski, uciekając z Warszawy. Pozycja ma wiele ciekawych i sensacyjnych wątków, nie wszystkie zostały wyjaśnione. Liczymy, że Manula Kalicka będzie kontynuować dalsze losy trzech przyjaciółek, które chcielibyśmy poznać.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbędzie się 06.09.18r. o godz. 16.30, tematem dyskusji będzie książka B. A. Paris „ Za zamkniętymi drzwiami”.