„DUBAJ – KRÓLESTWO NA PIASKU” – SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM PIOTREM KOWALCZYKIEM.

W poniedziałkowy wieczór mieliśmy zaszczyt gościć w naszej bibliotece podróżnika, geografa, globtrotera Piotra Kowalczyka, który tym razem opowiedział nam o Dubaju. Jest to największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miasto to wyróżnia się tym, że ma najwyższe wieżowce na świecie. Najwyższy wieżowiec Dubaju a zarazem świata nazywa się Burdż Chalifa. Ma on wysokość 828 metrów i 163 piętra użytkowe. Koszt zwiedzenia Burdż Chalifa wynosi 100 zł. Na dnie szelfu u wybrzeżu miasta powstały trzy sztuczne Wyspy Palmowe, które mają powiększyć plażę brzegową o 70 km dla turystów. Średnia cena biletu z Polski do Dubaju w dwie strony wynosi około 1200 zł. Koszt hotelu za dobę 3 lub 4 – gwiazdkowego ze śniadaniem dla przeciętnego turysty wynosi około 130 zł. Jeżeli nie mamy samochodu możemy się przemieszczać metrem, gdzie koszt biletu na całą dobę wynosi 22 zł. Mieszkaniec Unii Europejskiej może przebywać w tym kraju 30 dni bez wizy, po tym czasie, jeżeli nie ma legalnej pracy, zostaje wydalony do swojego kraju. Najlepszą porą wyjazdu ze względu na wysoką temperaturę jest czas od grudnia do lutego, wtedy temperatura się waha między 18℃ – 25℃, później już wzrasta do 40℃. Na szczęście koszt zakupu 1 butelki picia wynosi 1 zł. Koszt obiadu dla przeciętnego turysty jest porównywalny z kosztem posiłku w Polsce od 16 zł do 40 zł. Wiadomo, że całkiem inne są koszty pobytu w 10 – gwiazdkowych hotelach, na które stać tylko ludzi bardzo bogatych. W miejscu tym widać różne podziały wśród ludności ze względu na pracę, jaką tam wykonują. Oprócz rdzennych mieszkańców tego miasta, 80% stanowią przejezdni obywatele innych krajów, są to: Hindusi, Pakistańczycy, Omańczycy, Egipcjanie, Brytyjczycy. Głównie są to mieszkańcy Afryki Północnej i Azji Południowej. W tamtym roku Dubaj odwiedziło około 17 milionów ludzi. Największą grupę wśród ludności stanowią Hindusi i Pakistańczycy, którzy pracują na tych wielkich budowach za najniższą wypłatę od 100 – 200 dolarów za miesiąc. Podróżować i oglądać ciekawe miejsca można również kolejką, której przejazd kosztuje 15 zł. W tej wielkiej metropolii można zobaczyć galerie handlowe, w których można znaleźć nawet stok narciarski lub ogromne akwarium i wiele innych atrakcji. Każdy z wieżowców ma coś ciekawego do zaoferowania turyście.

Spotkanie sfinansowane przez Bibliotekę Powiatową w Międzyrzeczu.