Zapraszamy na spotkanie 23 listopada br o godz. 16:00 w BPMiG w Trzcielu.

Od lat Maria Hawranek i Szymon Opryszek przemierzają Amerykę Łacińską poza utartym szlakiem. Podczas pierwszej części spotkania opowiedzą o najważniejszych dla nich historiach – m.in. o tym, jak w Boliwii menonici żyją poza czasem i cywilizacją, jak widzą świat mieszkańcy najbardziej zaludnionej wyspy świata w Kolumbii, jak górnicy pracują w nielegalnych kopalniach złota w peruwiańskiej dżungli i jak wygląda codzienność w fawelachBrazylii.

 

W drugiej części spotkania zabiorą uczestników w podróż do Urugwaju. Urugwaj jest jak puzzel z innej układanki, który nie pasuje do reszty kontynentu. Choć ten kraj zajmuje powierzchnię niewiele większą od Grecji i mieszka w nim zaledwie trzy i pół miliona ludzi, istotnie różni się od sąsiadów. Stabilny politycznie i ekonomicznie, nie przystaje do niemal żadnych europejskich stereotypów o Ameryce Łacińskiej. To jedno z najbardziej laickich państw świata. Jako pierwsze całkowicie zalegalizowało uprawę i spożycie marihuany, pary jednopłciowe mogą tu adoptować dzieci, a prostytutki płacą składki na ubezpieczenie społeczne. Każdy uczeń dostaje od państwa laptop, emeryt – tablet, a imigrant i uchodźca, nawet były więzień Guantanamo – szansę na nowe życie.

 

O tym opowiada najnowsza książka duetu reporterskiego „Wyhoduj sobie wolność”, która miała premierę we wrześniu. „Wyhoduj sobie wolność” to reporterska opowieść o niezwykłym eksperymencie społecznym i otwarte pytanie o granice dla marzycieli i wizjonerów, próbujących wykuwać nowy, lepszy świat.

 

 

Maria Hawranek i Szymon Opryszek

Niezależni reporterzy, (ur.1987), publikują m.in. w Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, Tygodniku Powszechnym. Część roku pracują w Polsce, a część w Ameryce Łacińskiej, gdzie poruszają się szlakiem nieoczywistych historii. Wspólnie napisali dwie książki reporterskie „Tańczymy już tylko w Zaduszki” (Znak, 2016) oraz „Wyhoduj sobie wolność” (Czarne, 2018). Autorzy byli wspólnie nominowani do Stypendium Newsweeka Teresy Torańskiej (2015) i nagrody Blog Roku w kategorii Podróże (2014) za projekt Intoamericas – www.intoamericas.com.Są też finalistami stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego.